Мандић са Кизом: Желимо стратешко 
партнерство са Сједињеним Америчким Државама

Мандић са Кизом: Желимо стратешко партнерство са Сједињеним Америчким Државама

Предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић састао се данас са Мајклом Кизом, отправником послова ад интерим у Амбасади Сједињених Америчких Држава у Црној Гори.

Предсједник Мандић је истакао да је сада прави тренутак за изградњу стратешког партнерства са Сједињеним Америчким Државама. Како је навео, актуелна администрација у Вашингтону, предвођена предсједником Доналдом Трампом, преобликује досадашњи бирократски статус кво и приоритет даје конкретној сарадњи која доноси резултате. Предсједник се, у том контексту, посебно осврнуо и на борбу против транснационалног организованог криминала и корупције, гдје нам је помоћ САД-а од изузетног значаја, додавши да смо очекивали много више од нашег судства и тужилаштва.

„Дубоко сам увјерен да је сада прави тренутак да односе са Сједињеним Америчким Државама поставимо на нове, још стабилније основе. Овим путем шаљем јасну поруку: желимо стратешко партнерство са Сједињеним Државама и искрену сарадњу засновану на дубоким историјским везама наших народа. Лично желим да, као политичар који је одговоран за српски народ у Црној Гори, али и предсједник Скупштине свих грађана, заједно са својом странком, младим, али и искусним људима који чине мој кабинет, дам пуни допринос демократској и стабилној будућности наше земље“, рекао је предсједник Мандић.

Мандић је истакао да наш идентитет, традиција и политичка историја упућују на сарадњу са Вашингтоном.

„Желимо да градимо повјерење и покажемо да је српски народ незаобилазан фактор стабилности, помирења и боље будућности Црне Горе“, рекао је предсједник Мандић.

Отправник послова у Амбасади Сједињених Америчких Држава истакао је да од доласка у Црну Гору, у фебруару ове године, предано ради на упознавању наше земље и јачању сарадње са свим релевантним институцијама и партнерима. У том контексту, господин Киз посебно је истакао значај планираног међувладиног споразума између двије државе, који би створио још повољнији амбијент за даљи развој билатералних односа.

Надовезујући се на ставове господина Киза, предсједник Мандић истакао је да је током свог мандата посебан акценат ставио на дипломатске активности, посебно наглашавајући сарадњу са Конгресом Сједињених Америчких Држава.

Господин Киз оцијенио је да је интерпарламентарна сарадња од изузетног значаја за односе двије државе и додао да ће лично радити на отварању нових канала сарадње између Скупштине Црне Горе и Конгреса Сједињених Америчких Држава.



Датум: 22.6.2026.
Close
Close