Одлука о Детаљном урбанистичком плану „Бјелила–Рутке–Горелац” у Мјесној заједници Сутоморе није наишла на подршку опозиције у локалном парламенту.
За одборника ДФ-а Сава Вујошевића проблематичан није само овај ДУП, већ и сви остали у општини Бар.
– Први пут се за говорницом и један од обрађивача ових планова дотакао сржи проблема, што се тиче управо доношења и израде ДУП-ова. Овај план је тотално у супротности са законом и законским прописима. Но, и најгори закон је бољи од безакоња, па и овакав ДУП, који захваљујући надлежним државним и општинским органима, иначе највећим кривцима због тога што се каснило с израдом, бољи је него да немамо баш никакав. Нажалост, последњих 20 година владајућа коалиција (ДПС–СДП) главни је кривац због чега немамо ДУП-ове. Немамо ни просторно урбанистички план, а закон је донесен још 2008. године, па је неколико пута пролонгирано доношење ПУП-а као темељног плана за израду ДУП-ова – каже он, наглашавајући да у плану „Бјелила–Рутке–Горелац” има неких урбанистичких парцела које немају прилаз јавној саобраћајници и јавном путу.
– То је у супротности са законом, и један од разлога да власник неке урбанизоване парцеле пред Уставним судом може да обори овај план. Према мојим информацијама, имамо неколико урбанистичких парцела које немају прилаз саобраћајници. Нажалост, локална коалиција наставља и даље по своме, и умјесто да имамо урбанистичке планове који су за примјер, не само што се тиче нашег града већ и шире, ми имамо катастрофално стање – истиче Вујошевић и наглашава да су за то криви претходни челници Општине и ресорних секретаријата.
Према његовим ријечима, катастарске подлоге у плану непотпуне су и непрецизне.
– Катастар не може никакве промјене да врши без знања власника. Међутим, у самом катастру имамо велике злоупотребе и раније, али и у последње вријеме. Кад би дошла нека независна ревизија у катастар, убијеђен сам да би надлежни кривично одговарали због почињених злоупотреба. Имамо примјера да су власници некретнина остајали без плацева. Пође, рецимо, човјек у Њемачку и врати се послије 20 година, а плац више није његов. Како се то могло десити? Одговор је да су то омогућиле криминалне активности запослених у катастру. У катастру се досад промијенило четири -пет начелника, а разлог су управо тако „фино” обављени послови. Узалуд је и пилот пројекат ако су у катастру такви службеници. Грађевинско-урбанистичка мафија је кроз тајкунско- криминалне активности извршила велики притисак, а то је последица данашњег стања у катастру општине – сматра Вујошевић.
Службенике послати у „спушку бању”
– Службеници који су досад радили на плановима требало би мјесец дана да проведу у „спушкој бањи”, док се не испитају одређени послови у вези с ДУП-овима, односно како су их радили и какве ефекте имамо од њиховог доношења. У закону од 2008. године лијепо пише да се прави извјештај о стању уређења простора који се подноси сваке године. Тај извјештај мора да има евиденцију објеката који су изграђени супротно закону. Ми то уопште немамо и откако сам ја одборник ниједном нијесмо добили извјештај о броју објеката који су изграђени супротно закону. Питам се због чега се то ради?! По мени, то је један вид корупције и куповине гласова. Ни у једној нормалној држави не може се градити кућа на два-три спрата, а да немате дозволу, или да вас нико не пита већ вас пусти да градите. Тврдим да је велика корупција присустна у надлежним општинским и републичким органима, јер сви нелегално подигнути објекти нијесу се могли подићи, а да власници нијесу имали прећутну сагласност одређених надлежних институција. Због тога смо и дошли у овакву ситуацију – каже Вујошевић.
(ДАН, 26. 02. 2015.)